„Udržitelné“ neznamená jen BIO

Udržitelná móda, slow fashion, pomalá móda… 

 

 

Termíny, které se čím dál častěji objevují v článcích o módě i reklamních sloganech velkých firem.  Pro někoho nový pojem, pro jiného sympatická změna způsobu nakupování (a nejen nakupování) a pro mnohé to byl naprosto přirozený způsob fungování i dávno před tím, než se začal pojem „udržitelná móda“ vůbec používat. O co tedy jde?

 

Udržitelná móda staví kvalitu nad kvantitu. Jinak řečeno vybíráme do svých šatníků nadčasové kousky namísto sezónních módních výstřelků. Ale aby to splnilo svůj účel, tak nestačí jen nakupovat trička bez potisku a vybírat z basic kolekcí módních řetězců, i když hlásají, že je to z bio bavlny. Má to svá pravidla.

 

 1. Kvalitní materiál. Ideálně k přírodě šetrný a biologicky odbouratelný. Může jím být, jak zmíněná bio bavlna, hedvábí, kůže, ale i Lyocell (tencel), len nebo banánové vlákno…..
 2. Kvalitní zpracování v etických pracovních podmínkách s dobrou zaměstnaneckou politikou i odpovídající mzdou a bez využívání dětské práce
 3. Lokální zpracování (v našem případě evropské)

 

 

Jaké jsou výhody „udržitelného“ šatníku?

 

 • Méně času stráveného běháním po obchodech. Každý kousek oblečení je kvalitně vyrobený a při dobrém zacházení nám vydrží déle než jen jednu nebo dvě sezóny
 • Úspora peněz. Ano, počáteční investice bývá většinou vyšší, ale skutečná cena oblečení je pořizovací cena/kolikrát ho vezmeme na sebe
 • Nemusíme šatník tak často obměňovat a pokud se naučíme věci dobře kombinovat, tak jich ani nepotřebujeme tolik
 • Dobrý pocit. Možná se nákupem oblečení z udržitelného zdroje životnímu prostředí hned viditelně neuleví, ale někdy stačí jen nezatěžovat prostředí víc, než je nutné.

 

 

Pokud je Vám myšlenka udržitelné módy blízká, nemusíte hned vyházet půlku šatníku. Stejně jako při změně životního stylu a stravování není nutné začínat hladovkou nebo jinou speciální očistou těla (i když někdo naopak ke startu zásadní předěl potřebuje). Pro začátek úplně stačí, když u Vašeho příštího nákupu svetříku, trička, šatů…atd, zkusíte přemýšlet trochu jinak.

 

 • Vybírejte pečlivě, kde si nové oblečení kupujete
 • Zjistěte, kde ho vyrobili a z jakého je materiálu
 • Zvažte, jestli má vybraný model nadčasový potenciál, nebo je to jen módní hit, který prostě zrovna „frčí“
 • Pokud Vám nevadí věci z druhé ruky, můžete se příště zastavit v „sekáči“ za rohem (zvlášť ty v menších městech bývají plné pokladů)

 

Nebo se zkuste, čas od času, trochu porozhlédnout na internetu. Nových výrobců a designérů, kteří tvoří poctivě, podle pravidel a s láskou, přibývá i v Česku.