Už jste slyšeli o „Capsule wardrobe“?

Pokud je vám sympatická myšlenka minimalismu a zrovna se zamýšlíte, jak uchopit koncept svého šatníku, je možné, že jste už narazili na termín „capsule wardrobe“. Částečně se překládá tento výraz jako kapslový šatník a zarytí milovníci našeho mateřského jazyka můžou jít ještě o krok dál a říkat tomu pouzdrový šatník. Ať tak, či tak, návodů a definicí je na internetu dnes už celá řada. A proč by vás to mohlo zajímat?

 

Kapsulový šatník je šatník s limitovaným množstvím kusů oblečení, které jsou ale vybrány tak, aby k sobě navzájem ladily a bylo možné z nich vytvářet nejrůznější kombinace outfitů. Cílem je mít celkově méně věcí, zato takových, ve kterých se cítíme dobře, a když se v něčem cítíme dobře, tak to nosíme rády a často. 

Takový šatník perfektně souzní s myšlenkou udržitelné módy. Čím víc se o něj snažím, tím víc vnímám, že jdou ruku v ruce.

 

Zde jsou jeho základní principy:

 

  1. Dobrá báze aneb nebojte se investovat. Ve výběru věcí do tohoto typu šatníku vítězí vždy nadčasové kousky, které přežijí (nebo alespoň dosud přežily) všechny vlny módního trhu. Báze by měla tvořit 80% šatníku.
  2. Buďte vybíravá - kvalita věcí je důležitější než jejich množství. Kapslový šatník má omezené množství kusů s ambicí na jejich časté používání, takže tričko z levného řetězce, kterému se po dvou vypráních zkroutí švy, není to pravé.
  3. Klíčové jsou barvy – tím nemyslím, že v něm jsou barvy jakkoliv omezené, naopak. Je ale potřeba při výběru opravdu přemýšlet, jestli se k sobě dají věci barevně sladit.
  4. Kombinovatelnost – myslete na ni. Někdy je hodně náročně zkrotit při nakupování vlastní emoce (vím, o čem mluvím), ale vyplatí se to. Přemýšlejte, jestli z té nové sukně, co vám padla do oka vytvoříte (s tím, co už máte doma) dva a více outfitů pro různé příležitosti, nebo si k ní rychle musíte dokoupit další, aby nevisela ve skříni po zbytek roku, jako smutný solitaire.

 

 

Ale hlavně – nebuďte na sebe přísná. Pár sezónních hitů vašemu šatníku neublíží a dobrý pocit doladit umí.

 

Žádný univerzální návod neexistuje, stejně jako ten „správný“ začátek. Nemusíte si ihned pořizovat trenčkot, když jste ho nikdy nenosila a máte radši krátké bundičky. Nebo - velmi často doporučovaná - pouzdrová sukně taky nesedí každému. Ani nemusíte počítat, kolik věcí v šatníku máte a redukovat na tolik doporučovaný počet 37 kusů (nebo jiný počet, podle toho, na jaký článek zrovna narazíte). A asi ani nebudete mít ideální šatník ze dne na den. Nejen z finančních důvodů, ale třeba i proto, že aby nám kapslový šatník stačil, musí perfektně odrážet náš osobní styl. A k tomu někdy vede delší cesta. Úplně stačí nenakupovat víc, než potřebujete a první viditelné změny na sebe nenechají dlouho čekat…..

 

Silvie/Slowgraphy